Anasayfa / AilelerIcin / CocuklardaAstim / Çocuklarda Astım Belirtileri Nelerdir Ve Ne Zaman Başlar?

Aileler İçin

Çocuklarda Astım Belirtileri Nelerdir Ve Ne Zaman Başlar?

Astım, her yaşta başlayabilir.     
Küçük yaşlarda ortaya çıkan öksürük, balgam ve özellikle hışıltı gibi astım belirtileri bazen bronşit zannedilerek antibiyotkler ve öksürük şurupları ile tedavi edilmeye çalışılır. Ancak iyi cevap alınamaz, böyle hastalarda astım olabileceği düşünülmelidir.

Oyun çocukluğu, okul çocukluğu ve ergenlik dönemlerinde de astım ortaya çıkabilir. Astımın en önemli belirtileri öksürük, balgam ve nefes darlığıdır. Bu şikayetler çoğunlukla ataklar halinde ortaya çıkar ve atağın düzelmesi ile tamamen ortadan kaybolur. Atak sırasında hasta muayene edildiğinde sık nefes alma, çarpıntı, huzursuzluk, etrafa ilginin azalması, nefes vermede zorluk, hışıltı ve hava alamama ve solunum güçlüğü hisleri en sık saptanan bulgulardır. Atak geçtikten sonra muayene tamamen normal olabilir.

Çocuk İmmunolojisi ve Alerji Hastalıkları uzmanı, çocukluk çağlarında Astımı tedavi etmek üzere eğitilmiş en yetkin doktordur. Çocuk Alerji uzmanınızın destekleri ile çocuğun en iyi şekilde tedavi edilmesini ve iyi bir hayat kalitesine kavuşabilmesini sağlayabilirsiniz.