Anasayfa / AilelerIcin / IlacAlerjileri / İlaç Alerjisi Olan Hastaya Önlemler

Aileler İçin

İlaç Alerjisi Olan Hastaya Önlemler

Hastanın daha önce yaşamış olduğu reaksiyonun gerçek bir alerjik reaksiyon olup olmadığının yanı sıra, bundan sonraki kullanımlardaki risk oranı ve gerekli durumda güvenle kullanabileceği seçeneklerin belirlenmesi önemlidir..

Özellikle birden fazla ilaç ile oluşan alerjik reaksiyonu olan, ya da ciddi alerjik reaksiyonu olan her hasta ilaç alerjileri konusunda deneyimli bir alerji uzmanı tarafından takip edilmelidir. Yapılacak tanısal testler sırasında tıpkı gerçek reaksiyonda olduğu gibi hayatı tehdit eden reaksiyonlar gelişebilir. Bu reaksiyonların tanınıp zamanında müdahale edilebilmesi gereklidir.

Bazı zorunlu durumlarda hastanın daha önce alerjik reaksiyon yaşadığı ilaçla tedavisi gerekli olabilmektedir, bu durumda da “desensitizasyon” konusunda deneyimli bir alerji uzmanı tarafından hastane koşullarında tedavi gerekli ve hayat kurtarıcı olabilir.

Yukarıda belirtilen tanı ve tedavi işlemleri ile içerdikleri risklerin yönetimi standart ana dal uzmanlık eğitimlerinin bir parçası olmayıp, yalnızca alerji konusunda üst ihtisas yapmış uzmanların aldığı eğitimde yer almaktadır.