Anasayfa / Hakkimizda / Tarihce / Onursal Başkan

Onursal Başkan

CAAAD ONURSAL BAŞKANI

PROF. DR. ÜLKER ÖNEŞ
“Çocuk Alerji ve Astım Akademisi” Derneği 1996 yılında “Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları Derneği” ismiyle İstanbul’da kurulmuştur.

Derneğimiz, kurulduğu tarihten itibaren çocuklarda görülen alerjik hastalıklar konusunda çeşitli faaliyetlerde bulunmuştur.

2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012 yıllarında Çocuk Alerji ve Solunum Yolu Hastalıkları konusunda 7 kez Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde  kongreler yapmıştır. Bu kongreler ortalama 300-400 kişilik hekim katılımı ile gerçekleşmiştir. 2012 yılından bu yana CAAAD kongreleri yıllık olarak gerçekleştirilmektedir.

Yine kuruluşundan itibaren geçen  sürede Çocuk Alerji ve Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları ile ilgili olarak hekimlere yönelik çeşitli konuların tartışıldığı (bronşiyal astım, hışıltılı bebekler – wheezy infant, besin alerjileri, ilaç alerjileri, alerjik rinit, atopik dermatit, ürtiker anjioödem, alerjik hastalıklarda immünoterapi, anafilaksiye yaklaşım, gibi) Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde çok sayıda sempozyum yapılmıştır.

1999 yılında dernek üyelerinin ve Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinin Çocuk Alerji Bilim Dallarında görevli olan öğretim üyelerinin (İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi) katıldığı geniş bir grupla hekimlere yönelik “Ulusal Astım Tanı ve Tedavi Uzlaşı Raporu” ve ayrıca hastalara yönelik  “Alerjik Astımlı Çocuklar Aile Bilgi Kılavuzu” yayınlanmıştır.

Derneğimiz kurulduğu 1996 yılından itibaren 2008 yılı da dahil her yıl yaz aylarında İznik ilçesinde astımlı çocukların katıldığı “Astımlı Çocuklar Yaz Kampı”nı organize etmiştir. Dernek üyesi öğretim üyelerinin sorumluluğunda yapılan bu kamplara 80 kadar astımlı çocuk katılmakta ve bir hafta süreyle yüzme, tenis, basketbol, voleybol gibi aktivitelerin yanında, hergün yapılan derslerde astımla ilgili bilgiler verilmektedir. Ailelerin alınmadığı bu kamplarda astım konusunda eğitilen ve spor yaptırılan astımlı çocuklara hastalıklarını kontrol altına alma becerileri kazandırılmaktadır. Astım Kamplarının düzenlenmesine 2019 yılından itibaren tekrar başlanılmıştır.

Çalışmalarının tüm Türkiye’ye yayıldığı “Çocuk Alerji ve Astım Akademisi Derneği”miz halen Türkiye’de “Çocuk Alerji” konusunda faaliyet gösteren tek dernektir.

Derneğimizin Yönetim Kurulu 9 kişiden oluşmaktadır.

Derneğimizin tüzüğü  gereğince başkanlık 2 yıl süreyle bir dönem yapılır.