Anasayfa / AilelerIcin / AlerjikEgzamaAtopikDermatit / Alerjik Egzamalı Çocuğun Takibi Nasıl Olmalıdır?

Aileler İçin

Alerjik Egzamalı Çocuğun Takibi Nasıl Olmalıdır?

Egzama, kronik bir hastalıktır ve şikayetler dönem dönem alevlenebilir veya iyileşebilir. Şu an için hastalığı tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi olmamakla birlikte, iyi bir tedavi ve bakımla hastanın şikayetleri tamamen kontrol altına alınabilir. Bu hastalar, sadece nemlendirici kullanmak gibi küçük önlemlerle dahi hiçbir kısıtlama olmaksızın tamamen normal bir hayat sürebilirler, tüm sporları yapabilirler.

Sıcak, toz, yün, hayvanlar, sabun, deterjan gibi kimyasal maddeler, kozmetik ürünler (sabun, parfümler), stres ve sigara dumanı gibi birçok etken hastalığın alevlenmesine neden olabilmektedir. Dolayısıyla hastalar şikayetlerini arttıran faktörlerden mümkün olduğunca kaçınmalıdırlar. Bu hastaların ciltlerinin dış tabakası bozuk olduğundan bazı bakteri, virüs ve mantar infeksiyonlarına karşı hassasiyetleri artmıştır. Cilt infeksiyonları, egzema kontrolünü bozar ve hastanın şikayetlerini ciddi olarak arttırır. Bu durumda infeksiyonların uygun ilaçlarla tedavi edilmesi gerekmektedir. Hasta; şikayetlerinde ciddi bir artış olduğunda, cilt lezyonlarında akıntı, sarı renkli kabuklanma veya uçuk benzeri küçük lezyonlar gördüğünde doktoruna başvurmalıdır.

Hastalar küveti kullanmadan, duş alma şeklinde banyo yapmalıdırlar. Banyo süresi 10-15 dakikayı geçmemelidir. Kese, lifleme veya çok sert kurulanma gibi ciltte tahrişe yol açacak uygulamalardan kaçınılmalıdır. Banyo sonunda cilt henüz nemli iken nemlendirici ürünler bolca kullanılarak ciltteki nem korunmaya çalışılmalıdır. Bu hastalar sadece %100 pamuk (ör: penye) giysileri kullanmalı, deterjan yerine sabun tozu ile giysileri yıkanmalı ve mümkünse fazladan durulama yapılarak giysiler üzerindeki kimyasal madde kalıntıları uzaklaştırılmalıdır.