Anasayfa / AilelerIcin / AlerjikSokAnaflaksi / Alerjik Şok (Anaflaksi) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aileler İçin

Alerjik Şok (Anaflaksi) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alerjik şok, hızla müdahale gerektiren ve hızla kötüleşebilen acil bir durumdur. Alerjik şokta çeşitli kimyasal maddeler hızla kana karışmaktadır. Adrenalin ise bu maddelerin tam tersi etkiye sahip bir ilaçtır. Adrenalin iğnesi yapılırsa, hastada hızlı bir düzelme olacaktır. Adrenalin iğnesi yapabilmek için adrenalin ampulü, enjektör, pamuk alkol vs gerekmemektedir. Bu gibi durumlar için üretilmiş, otomatik basınçlı enjektörlü adrenalin pompaları vardır. Bu otoenjektörlerin temin edilmesi ve risk altındaki çocukların ebeveynlerinin, diğer yakınlarının ve öğretmenlerinin bu enjektörleri kullanma konusunda eğitilmeleri yaşamsal önem taşır. Diğer alerji ilaçlarının (ister şurup ister iğne şeklinde) alerjik şok tedavisinde adrenalinle karşılaştıramayacak kadar zayıf etkisi olduğu bilinmelidir.

Hastanede de öncelikli tedavi yöntemi adrenalindir ve yardımcı başka ilaçlar da kullanılır. Hava yolunun açılması, oksijen desteği, damardan yoğun miktarda sıvı verilmesi, diğer alerji ilaçları da gerekebilmektedir. Alerjik şok geçiren çocukların belirtiler yatıştıktan sonra hastane ortamında en az 24 saat daha tutulması gerekir. Özellikle besinlere bağlı reaksiyonların uzun sürebileceği ve tekrarlayabileceği unutulmamalıdır. Zamanında ve etkili tedavi uygulandığında alerjik şok tedavisinde başarı oranı çok yüksektir. Ölümler, daha çok solunum yolu tıkanıklıklarına ve kalp damar sistemindeki şoka bağlıdır. Adrenalinin özellikle bu belirtilere çok etkili olduğu göz önüne alındığında gecikmeden uygulanacak adrenalin tedavisinin hayat kurtarıcı olduğu unutulmamalıdır.

Cilt testlerinin önemi

Alerji testi, kişinin alerjik şoka neyin sebep olduğuna karar vermeye yardımcı olabilir. Cilt alerji testleri (yama testleri gibi) çeşitli gıdalar ve arılar için mevcuttur.  Belirli antikorlar için yapılan kan testleri; süt, yumurta, fıstık, ağaç yemişi ve balık alerjisini belirlemede yardımcı olabilir. Ayrıca penisilin başta olmak üzere ilaçlar için de cilt testleri alerji kliniklerinde yapılmaktadır.