Anasayfa / Duyurular / 14 Eylül Dünya Atopik Dermatit Basın Bildirgesi

14 Eylül Dünya Atopik Dermatit Basın Bildirgesi

 BASIN BİLDİRİSİ

Atopik Dermatit (Egzema) en sık görülen alerjik cilt hastalığıdır. Her yaş grubunda görülse de en fazla çocukluk döneminde rastlanır ve sıklığı dünya genelinde %10 civarındadır. Yüz, kulak arkası ,saçlı deri, dirsek içi ,diz arkası tipik tutulum yerleri olmakla beraber vücudun her bölgesinde görülebilir.
 
Kızarıklık, kuruluk ve kaşıntı Atopik Dermatitin en önemli bulgularıdır. Kaşıntı bazen öyle şiddetli olur ki, uyku problemlerine, okul devamsızlığına, odaklanma güçlüğüne dahi yol açabilir. Kızarık, kaşıntılı lezyonlar diğer bireyler tarafından bulaşıcı sanılarak Atopik Dermatitli çocukların izole kalmalarına, arkadaşları tarafından oyunlara dahil edilmemelerine yol açabilir. Tüm bu nedenlerle Atopik Dermatiti sadece kaşıntılı bir deri hastalığı olarak değerlendirmemek, psikososyal sorunlara da yol açan boyutları ile ele alıp bütüncül yaklaşmak gerekmektedir. Çocuklarının bakımından sorumlu olan ebeveynlerin de gerek hastalığa bağlı şikayetler gerekse uzun süreli tedavi süreçleri nedeni ile bütüncül yaklaşım kapsamında değerlendirilmeleri çok önemlidir.
 
Çocuk Alerji ve Astım Akademisi Derneği (ÇAAAD) olarak Atopik Dermatitli çocukların tanı takip ve tedavilerindeki tek görevimizin hastalıklarının şiddetini arttırabilecek gerek besin gerek solunum yolu alerjenlerinin saptanması olmadığını ifade etmek isteriz. Teşhis ve tedavideki bütüncül yaklaşımın yanı sıra yukarıda da bahsi geçen Atopik Dermatitli çocukların ebeveynlerinin yaşadıkları psikososyal sorunlarının da farkındayız ve bu yönde de onlara destek olmak için elimizden geleni yapma arzusundayız.

Atopik Dermatit bulaşıcı bir hastalık değildir. Atopik Dermatitli çocuklarımız kaşıntılı kızarık lezyonları olsa da arkadaşları ile el ele tutuşarak oyunlarını oynayabilirler.
 
Biz Çocuk Alerji ve Astım Akademisi Derneği olarak 14 Eylül 2022 Dünya Atopik Dermatit Gününde tüm çocuklarımızın ve ailelerinin uzun tedavi süreçlerinde yanlarında olduğumuzu bir kez daha ifade diyor ve ‘Birlikte Daha Güçlüyüz’ diyoruz.

Çocuk Alerji ve Astım Akademisi Derneği